Naujienos

Lietuviai vartojimui skolinasi dažniau: ekspertai pataria, kokių klaidų nedaryti

Vartojimo-kreditas-paskola-LKU-LCKU-kredito-unija

Norint pasiskolinti lėšų vartojimui, nelengva susigaudyti finansinių paslaugų rinkoje ir išsirinkti vartojimo kredito davėją. Kreditas ir tai, kaip seksis jį grąžinti, gali daryti įtaką tiek asmens, tiek šeimos gyvenimui bei finansinei situacijai net kelerius metus. Finansų ekspertai pataria, kaip išsirinkti geriausią kredito pasiūlymą ir nepakliūti į paslaugos teikėjų pinkles.

Įvertinkite kelis kredito pasiūlymus

Esame įpratę norimas prekes ar paslaugas gauti čia ir dabar. Visgi skubėti priimti sprendimą, iš kurios kredito įstaigos ir kokiomis sąlygomis pasiskolinti, nederėtų, rekomenduoja Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) Kredito rizikos skyriaus viršininkė Ingrida Kedytė.

„Prieš apsisprendžiant pasirašyti vartojimo kredito sutartį, būtina atidžiai įvertinti kelių vartojimo kredito davėjų pasiūlymus. Tikėtina, kad kiekvienam iš jų galios skirtingi kainodaros principai, kurie nulems tikrąją paskolos kainą“, – teigia I. Kedytė ir primena, kad esama instrumentų, su kurių pagalba gauti kredito įstaigų pasiūlymus galima ir nuotoliniu būdu.

Ekspertė pabrėžia, kad besiskolinančiųjų viena dažniausiai daromų klaidų – vertinamos tik kredito palūkanos: „Dažnu atveju kredito gavėjai, siekdami pasirinkti patraukliausias kredito sąlygas ir mažiausią kainą siūlančią kredito įstaigą, tarpusavyje lygina siūlomą metinę palūkanų normą. Lyginant kelių kredito įstaigų teikiamus kredito pasiūlymus, verta atkreipti dėmesį ne tik į metinę palūkanų normą, bet ir į bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą (BVKKMN).

Kiekviena finansinė institucija be palūkanų normos gali taikyti ir kitus reguliarius ar vienkartinius mokesčius, todėl bendra sumokama kredito kaina gali išaugti. Kiekviena finansinė institucija privalo nurodyti minėtą bendrą vartojimo sutarties kainą, todėl palyginti pasiūlymus turėtų būti paprasta.“

Atsakingas skolinimas(is)

Dažniausiai skolinamasi prireikus lėšų įsigyti brangesnį pirkinį arba susidūrus su nenumatytomis išlaidomis. Taip pat stebima tendencija, kad norinčiųjų pasiskolinti daugėja atšilus orams, kai daugelis suskumba atsinaujinti namus, pakeisti automobilį arba planuoja atostogas.

Prieš pasiskolinant svarbu numatyti ne tik, kokia suma yra reikalinga, bet ir kokią dalį pajamų bus galima atsidėti būsimai mėnesio įmokai, kad ši nepaveiktų kasdienio gyvenimo. Būtina apsvarstyti asmens ar šeimos poreikių pasikeitimus ir galimas papildomas išlaidas artimoje ateityje.

LKU kredito unijų grupėje, kurią sudaro 45 kredito unijos ir jas prižiūrinti LCKU, klientai vartojimui skolinasi vidutiniškai 5 500 Eur sumą. Galima pastebėti, kad automobilio įsigijimui lietuviai skolinasi kiek daugiau – iki 6 500 Eur, o būsto atnaujinimui – iki 7 000 Eur. Esama ir skolinimosi kuo ilgesniam laikotarpiui tendencijos, nes vidutinė kredito sutarties trukmė kredito unijose siekia 4 metus, kai galima maksimali – 5 metai.

„Nors kredito įstaigos atidžiai ir atsakingai įvertina kiekvieno kredito gavėjo galimybę grąžinti prisiimamus finansinius įsipareigojimus, tačiau rekomenduojame patiems skolininkams įsivertinti, koks kredito grąžinimo laikotarpis būtų pats optimaliausias, o kredito įmokų dydis priimtinas. Tada kreditas netaps našta“, – teigia I. Kedytė.

Individualus dėmesys

LKU grupei priklausančios Kauno regiono kredito unijos administracijos vadovė Neringa Mikulėnienė pastebi, kad klientai pastaraisiais metais daugiau laiko praleidę namuose aktyviausiai skolinosi būsto atnaujinimui. Pašnekovės teigimu, kreiptis į kredito uniją gyventojus vis dažniau paskatina šių įstaigų lankstumas ir individualus dėmesys kiekvienam:

„Esame nedidelė organizacija, todėl mums labai svarbu įsigilinti į kiekvieno kliento poreikius. Finansuojame ir individualias pajamas gaunančius klientus, teikiame būsto paskolas asmenims, dirbantiems užsienyje, siūlome finansavimą individualių namų statybai. Visada stengiamės rasti kompromisą ir pasiūlyti geriausią kainą rinkoje“, – sako N. Mikulėnienė.

Nepaisant to, kad technologijų amžius suteikia daugiau galimybių bendrauti elektroniniais kanalais, Mažeikių kredito unijos vadovė Rasa Šimkuvienė pastebi, kad klientai vis dar ypatingai vertina galimybę gauti gyvą specialistų konsultaciją, kurios metu galėtų detaliai išsiaiškinti kredito suteikimo ir grąžinimo sąlygas:

„Bankams uždarant klientų aptarnavimo vietas regionuose, vis daugiau žmonių, įskaitant ir jauno amžiaus, ateina į kredito uniją dėl gyvos konsultacijos. Savo ruožtu ne tik skiriame dėmesį klientams, bet ir suteikiame išsamią informaciją, atidžiai įvertiname kiekvieno finansines galimybes grąžinti kreditą. Mūsų klientai vertina gyvą pokalbį ir operatyvų kredito suteikimo procesą“, – teigia R. Šimkuvienė.

Viena sutartis – viena mėnesio įmoka

Turintiems kitų finansinių įsipareigojimų ar kelis vartojimo kreditus, finansų ekspertai primena apie galimybę refinansuoti kreditus. Refinansavimas – tai turimų finansinių įsipareigojimų (pavyzdžiui, vartojimo kreditų, lizingo, kredito kortelių ir kt.) padengimas, kai viena kredito sutartimi gali būti padengiami kiti turimi įsipareigojimai esamiems kreditoriams.

„Refinansavus jau turimu kreditus vienoje bendrovėje, lieka tik viena sutartis ir viena mėnesinė įmoka. Prieš apjungdamos kelis kreditus, kredito įstaigos dar kartą įvertina kliento finansines galimybes, todėl kai kuriais atvejais galima pasiekti ir patrauklesnių kredito grąžinimo sąlygų“, – tikslina I. Kedytė.

Taip pat su finansiniais sunkumais susidūrusius asmenis pašnekovė skatina kreiptis į savo kredito uniją, kurioje bus atsižvelgta į individualią kliento situaciją. „Įvykus nenumatytiems atvejams, nelaimėms, susidūrus su finansiniais sunkumais, kredito unijos visada ieško geriausių sprendimų, kurie palengvintų kredito grąžinimo naštą. Peržiūrime kredito sutarties sąlygas, o esant poreikiui – galimas įmokų atidėjimas iki 3 mėnesių. Visais atvejais rekomenduojame nedvejoti ir kreiptis į savo kredito unijos specialistus“, – sako I. Kedytė.

Atgal