Nukentėjai? Pranešk!
Jei tapote sukčių auka, kuo skubiau:
- Susisiekite su savo kredito unija. Tik tokiu būdu kredito unijos specialistai galės atšaukti arba užginčyti pavedimą ar mokėjimo operaciją Jūsų kortele bei užregistruoti incidentą.
- Nedelsdami kreipkitės į policiją.
Atkreipkite dėmesį. Jeigu piniginės lėšos buvo pervestos Jūsų pačių iniciatyva arba sukčiams atskleidėte savo asmeninius duomenis, susijusius su mokėjimo sąskaita, tikėtina, kad kredito unija Jūsų prarastų lėšų sugrąžinti negalės.
Būkite budrūs, jeigu:
Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir praturėti
Susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo Jūsų asmens ir prisijungimo prie el. bankininkystės duomenų
Sulaukėte skambučio iš svarbios organizacijos pareigūno su prašymu pervesti pinigus
Greitai užsimezgę romantiniai santykiai virto prašymu padėti finansiškai
Kaip apsisaugoti?
- Nuolat atnaujinkite savo programinę įrangą.
- Nepasitikėkite ypatingai patraukliais pasiūlymais, o prieš imdamiesi aktyvių veiksmų skirkite laiko laiškų, trumpųjų SMS žinučių analizei.
- Kilus įtarimams apie suklastotą laišką, nespauskite aktyvių nuorodų, neįveskite savo asmens duomenų.
- Nenaudokite to paties slaptažodžio skirtingose paskyrose, laikas nuo laiko slaptažodžius atnaujinkite.
- Su NIEKUO nesidalinkite savo asmeniniais tapatybės nustatymo ir pasirašymo priemonių duomenimis ar kita asmenine informacija (slaptažodžiai, mokėjimo kortelės duomenys ir kt.).
- Netvirtinkite operacijų, kurių patys neinicijavote.
Ko kredito unija NIEKADA nedarys?
- Susisiekęs kredito unijos darbuotojas NIEKADA neklaus Jūsų vardo, pavardės ir kitų kontaktinių duomenų.
- Susisiekęs kredito unijos darbuotojas NIEKADA neskubins Jūsų veikti greitai ir atskleisti savo asmens, mokėjimo kortelės ar prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis.
- Kredito unijos darbuotojas NIEKADA neprašys atskleisti asmeninių tapatybės nustatymo ir pasirašymo priemonių duomenų, tokių kaip PIN1 ar PIN2 kodai.
- Kredito unijos darbuotojas NIEKADA su Jumis nebendraus per tokias susirašinėjimo programėles kaip „Viber“ arba „WhatsApp “.
- Kredito unija NIEKADA nesiųs el. laiškų, kuriuose prašoma įdiegti papildomą programinę įrangą, siekiant pagerinti el. bankininkystės naudojimosi galimybes.
- Kredito unija NIEKADA nesiųs nuorodų į el. bankininkystę ar kitas svetaines, prašydami prisijungti.
Dažniausiai pasitaikančios sukčiavimo schemos*:
Sukčiavimas apsimetus finansų įstaigos darbuotoju
Su Jumis susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo atnaujinti duomenis? Kilo sistemos nesklandumų ir paslaugus darbuotojas nori padėti – tereikia Jūsų prisijungimo duomenų ir viską padarys už Jus?
Svarbu! Nei banko, nei Sodros, nei kredito unijos ar bet kurios kitos institucijos arba organizacijos darbuotojas negali prašyti Jūsų prisijungimo ar kitų asmeninių duomenų. Jei taip nutiko – tikriausiai susidūrėte su finansiniais sukčiais.
Kaip atpažinti?
- Su jumis susisiekti gali ne tik skambučiais, bet ir laiškais ar SMS žinute su aktyvia nuoroda, kuri nukreipia ne į oficialų, o fiktyvų puslapį.
- Žinutes ir laiškus galite gauti nuo kredito unijos, sukčiams suklastojus siuntėjo vardą.
- Sukčiai dažnu atveju Jus skubins, ragins imtis veiksmų čia ir dabar. Nepasiduokite skubinimui ir būkite atidūs. Rašybos ir gramatikos klaidos vis rečiau išduoda apgaulę. Dabar sukčiai sukuria kone tobulus svetainių dublikatus, todėl akivaizdžių skirtumų galite ir nepastebėti.
- Nepasiduokite spaudimui pasidalinti ekranu. Jokios finansinės institucijos ar organizacijos darbuotojas šito Jūsų neprašys.
Romantinis sukčiavimas
Romantinį sukčiavimą naudoja asmenys, siekdami sukurti iliuziją apie meilės interesus ir romantinius ketinimus. Tai apgaulinga praktika, paremta emocine manipuliacija, siekiant apgauti auką finansiškai.
Visada reikia turėti galvoje, kad kito žmogaus rodomas dėmesys Jums internete (pažinčių portaluose, socialiniuose tinkluose ir kt.) gali būti labai gerai apgalvota sukčių schema. Jums tai – flirtas ir atgaiva po darbų, jiems – strateginis veiksmų planas.
Kaip atpažinti?
- Nauja simpatija prašo intymių Jūsų nuotraukų. Pasidalinus jomis ar privataus gyvenimo detalėmis, sukčiai gali pasitelkti šantažą ir grasinti paviešinti intymią informaciją, jeigu iš Jūsų negaus prašomo atlygio. Pagal žalos mastą romantiniai sukčiai aplenkia telefoninius sukčius.
- Nauja meilė gyvena ne Lietuvoje ir nori pas Jus atskristi, bet mokėjimo kortelė kaip tyčia užblokuota ir prašo pervesti pinigų. Būkite budrūs, neatskleiskite savo asmeniniam naudojimui skirtų duomenų. Neskolinkite ir neatlikite pavedimo kito asmens vardu. Galite ne tik prarasti pinigus, bet ir prisidėti prie pinigų plovimo.
Kaip apsisaugoti?
Paieškokite informacijos apie naująją simpatiją internete: ar turi aktyvias paskyras kituose socialiniuose tinkluose, ar turite bendrų draugų, ar paskyroje naudojama nuotrauka nėra viešai prieinama „Google“ paieškoje kito asmens vardu? Paklauskite šeimos ir draugų nuomonės.
Sukčiavimas apsimetus teisėsauga
Tai būdas, kuomet skambinantis sukčius prisistato kaip pareigūnas, nurodo savo vardą bei pavardę, pasisakp esąs iš policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ar panašios institucijos. Prisiminkite, kad dėl nelaimingo atsitikimo pareigūnai gali tik informuoti ir paprašyti patikslinti detales. Kitu atveju, gali būti, kad papuolėte į sukčių pinkles.
Kaip atpažinti?
- Pareigūnai niekada neprašys Jūsų el. bankininkystės prisijungimų ar kitų konfidencialių duomenų.
- Jeigu paskambinęs asmuo praneša apie neva į nelaimę patekusį Jūsų artimą, pirmiausia susisiekite su juo, užuot vykdę nepažįstamojo nurodymus.
- Pareigūnai niekada neprašys Jūsų pinigų, kuriuos neva perduos į nelaimę patekusiam artimajam.
- Nebijokite pasirodyti nemandagūs – kilus įtarimų, paprasčiausiai nutraukite pokalbį.
Jei tokios informacijos reikalaujama arba jau atskleidėte prisijungimus prie savo el. bankininkystės – nedelsdami susisiekite su savo kredito unija bei policija. Naudokitės tik oficialiuose šaltiniuose nurodytais finansų įstaigų ir teisėsaugos kontaktais.
Interneto „prekeiviai“
Brangią prekę atradote už neįtikėtinai žemą kainą? Tikėtina, kad tai dar viena sukčiavimo forma. Jei vis dėlto nusprendėte išbandyti laimę ir surizikuoti – turėkite atskirą kortelę apsipirkti internetu. Jos sąskaitą papildykite tik prieš atlikdami mokėjimą ir tik tiek lėšų, kiek reikia konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti.
Kaip atpažinti?
- Visada patikrinkite, kokią informaciją apie save viešai skelbia pardavėjas, kokia informacija prieinama apie pasirinktą interneto parduotuvę. Ar interneto parduotuvė atskleidžia duomenis apie savo įmonę – pavadinimą, registracijos numerį, adresą, kitą kontaktinę informaciją.
- Paieškokite klientų atsiliepimų su pardavėju nesusijusiose interneto svetainėse. Tam gali padėti rekvizitai.lt ir panašaus pobūdžio svetainės, „Google“ atsiliepimų skiltis.
- Atkreipkite dėmesį, ar pardavėjas turi prekių grąžinimo taisykles, kiek skirtingų atsiskaitymo sprendimų siūlo savo pirkėjams. Jeigu nurodytas tik sąskaitos numeris, Jums turėtų kilti įtarimų apie nesąžiningą pardavėją.
Svarbu žinoti, kad atsiskaičius savo mokėjimo kortele, klientas gali kreiptis į kredito uniją dėl lėšų susigrąžinimo, tačiau tai turėtų padaryti neatidėliodamas.
Išsisaugokite pirkimo patvirtinimą, susirašinėjimą su pardavėju, informaciją apie pristatymą, jei prekė buvo grąžinta pardavėjui – grąžinimą patvirtinantį dokumentą, pvz., pašto siuntos kvitą.
Sukčiavimas apsimetus įmonės vadovu
Netikėtai paskambino ar el. laišką parašė Jūsų darbovietės vadovas? Keista, kad skambinama po darbo valandų? Būkite atsargūs! Jei prašoma atlikti skubią mokėjimo operaciją, keisti tiekėjų duomenis ir nepaisyti įmonės vidinės tvarkos – tikriausiai bendraujate su finansiniu sukčiumi.
Kaip apsisaugoti?
- Prieš atlikdami bet kokį veiksmą, susisiekite su atsakingais kolegomis ar tiesioginiu savo vadovu. Neatlikite jokių mokėjimų ir nespauskite atsiųstų nuorodų.
- Vadovaukitės Jūsų įmonėje nustatyta vidine tvarka. Jeigu tokios neturite – geriausias laikas tuo pasirūpinti yra dabar.
- Venkite dalintis pertekline asmenine ar įmonės informacija socialiniuose tinkluose.
Apsimetėliai verslo partneriai
Jeigu Jums paskambino arba gavote el. laišką iš naujo partnerių darbuotojo, neva šiam pirma savaitė ir nesusigaudo sąskaitose, būkite atidūs. Nauji darbuotojai, „pamirštos“ sąskaitos ir kiti skubos tvarka daromi pokyčiai gali būti sukčių pinklės.
Kaip apsisaugoti?
- Apie situaciją praneškite atsakingiems kolegoms.
- Kreipkitės į tiekėjus ar partnerius pokyčių patvirtinimo.
- Naudokite tik oficialiai suderintus ir patvirtintus kontaktinius duomenis bei kanalus, o ne socialinius tinklus.
Netikri investicijų brokeriai
Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir užsidirbti? Atsargiai, sukčiai turi ne tik naujus veikimo principus, bet ir fiktyvių interneto svetainių, realistiškai atrodančių dokumentų ir padirbtų sertifikatų.
Kaip atpažinti?
- Žadama greita grąža, o pasiūlymo laikas „labai ribotas“. Su Jumis susisiekęs asmuo ragina sprendimą priimti kuo greičiau, o geriausia – čia ir dabar.
- Sulaukiate įkyrių pasikartojančių skambučių.
- Pasiūlymas galioja tik jums ir juo prašoma su nieko nesidalinti.
- Pasiūlyta aplankyti interneto svetainė neturi saugumo sertifikatą žyminčios spynelės arba bendraujama susirašinėjimo programėlėmis („Viber“, „Whatsapp“). „Brokeris“ siūlo viską sutvarkyti už Jus, tereikia pateikti el. bankininkystės, kortelės ar asmens dokumento informaciją.
Kaip apsisaugoti?
Tikri tarpininkai padeda savo žiniomis, o ne mygtukų paspaudimu už klientą. Jeigu kartą jau esate susigundę apgaule, nepamirškite, kad su sukčiavimu gali tekti susidurti ir ateityje. Pavyzdžiui, po kurio laiko galite sulaukti žinučių ar skambučių iš asmenų, kurie siūlys pagalbą neva susigrąžinant prarastus pinigus. „Matome, kad buvote nukentėję, Jūsų lėšos rastos“, – tariamų teisininkų ar pareigūnų pamėgta dainelė. Kad ir kaip viltingai skambėtų, neužkibkite ant kabliuko.
*Informacija parengta remiantis Lietuvos bankų asociacijos narių sukčiavimo prevencijos kampanija https://atpazinksukciu.lt/.
Dažniausiai užduodami klausimai
Saugus pirkimas mokėjimo kortele internetu
Norėdami savo turima mokėjimo kortele saugiai atsiskaityti internetu, visų pirma, ją turite užregistruoti saugiems pirkimams.
- Prisijunkite prie el. bankininkystės „i-Unija“.
- Pasirinkite „Sąskaitos“ -> „Mokėjimo kortelės“ -> „Saugus pirkimas“.
- Pasirinkite norimą užregistruoti kortelę ir stulpelyje „Veiksmai“ spauskite „Registruoti“.
- Įveskite savo susikurtą pastovų slaptažodį.
- Įveskite mobilaus telefono numerį, kuriuo bus siunčiami vienkartiniai saugos kodai.
- Sistema Jus automatiškai nukreips į LKU kredito unijų grupės saugaus atsiskaitymo internetu svetainės langą.
- Elektroninėje parduotuvėje, pažymėtoje ženklu, išsirinkę prekę ar paslaugą įveskite įprastus mokėjimo kortelės duomenis, skirtus atsiskaityti internete: kortelės numerį, jos galiojimo datą ir triženklį kortelės saugos kodą (CVC2 arba CVV2).
- Įsitikinkite, kad visa apie pirkimą pateikta informacija yra teisinga, ir suveskite savo susikurtą pastovų slaptažodį.
- Sistema Jus nukreips į naują langą, kuriame suveskite SMS žinute gautą vienkartinį saugos kodą, kuris yra sudarytas iš skaitmenų.
- Jums įvedus teisingą vienkartinį saugos kodą, mokėjimas bus patvirtintas.
- Bent vieną iš kodų suvedus neteisingai, sistema Jus grąžins į patvirtinimo langą, kad abu kodus įvestumėte pakartotinai. Jei 5 kartus iš eilės įvesite neteisingą pastovų slaptažodį ar vienkartinį saugos kodą, saugūs pirkimai internetu bus užblokuoti. Atstatyti slaptažodžius galėsite kreipdamiesi į savo kredito uniją, išdavusią mokėjimo kortelę.
- Elektroninėse parduotuvėse, kurios nėra pažymėtos ženklu, Jūs ir toliau galėsite atsiskaityti įprastu būdu, tačiau prieš tai įsitikinkite, kad tai yra saugu. Kiekvienoje patikimoje elektroninėje parduotuvėje turi būti pateikta informacija apie pardavėją, nurodytas jo pavadinimas, adresas ir klientų aptarnavimo telefono numeris. Taip pat turi būti pateiktos elektroninės parduotuvės taisyklės, informacija apie prekių pristatymą ir grąžinimą, skundų pateikimą bei prekėms taikomas garantijas.
Jei kortelė jau užregistruota saugiems pirkimams internetu, bet pamiršote pastovų slaptažodį ar pasikeitė Jūsų mobilaus telefono numeris, prisijungus prie el. bankininkystės „i-Unija“ ir pasirinkus „Sąskaitos“ -> „Mokėjimo kortelės“ -> „Saugus pirkimas“ -> „Veiksmai“ parinktį „Pakeisti“, galima pakeisti slaptažodį bei atnaujinti telefono numerį.
Jei užsiblokavote saugius pirkimus internetu, o galbūt nebenorite vykdyti saugių pirkimų internetu, kreipkitės į savo kredito uniją, išdavusią mokėjimo kortelę, ir pateikite prašymą atblokuoti / užblokuoti mokėjimo kortelę (-es) / bekontakčius / internetu atliekamus mokėjimus. Jūsų prašymas bus įvykdytas darbo dienomis, kredito unijos darbo valandomis.
Palaukite keletą minučių, nes kartais SMS žinutės gali užtrukti. Jei SMS žinutės su vienkartiniu saugos kodu vis tiek negaunate, pabandykite iš naujo, spausdami mygtuką „Siųsti SMS žinutę dar kartą“. Patikrinkite, ar Jūsų el. bankininkystės sistemoje „i-Unija“ saugiems pirkimams internetu užregistruotas teisingas telefono numeris („Sąskaitos“ -> „Mokėjimo kortelės“ -> „Saugus pirkimas“). Jei problema išlieka, susisiekite su savo kredito unija, išdavusia mokėjimo kortelę.
Saugus naudojimasis kredito unijos paslaugomis
- Junkitės prie elektroninės bankininkystės sistemos tik per oficialius kreditų unijų puslapius arba surinkę adresą: www.i-unija.lt. Norėdami prisijungti prie elektroninės bankininkystės turite naudotis naujausiomis „Microsoft Edge“, „Mozilla Firefox“, „Google Chrome“, „Opera“ arba „Safari“ naršyklių versijomis.
- Būkite pastabūs pasikeitimams, nes būna atvejų, kai sukčiai sukuria panašias sistemas, kad išviliotų iš gyventojų jų prisijungimo duomenis.
Kaip tokias sistemas atskirti? Norint prisijungti prie elektroninės bankininkystės, užtenka nurodyti naudotojo kodą, slaptažodį ir pasirinkti identifikavimo būdą – „Smart-ID“, m. parašą ar vienkartinį saugos kodą. Jeigu Jūsų prašo pateikti bet kurios priemonės slaptažodžius, perspėjame, niekada jų niekam neatskleisti, net ir kredito unijų ar kitų organizacijų darbuotojais prisistačiusiems asmenims, teisėsaugos pareigūnams. - Jei suabejojate dėl elektroninės bankininkystės atvaizdavimo ar sistemos veikimo, geriau iš karto nutraukite savo veiksmus. Ypač atkreipkite dėmesį, jeigu tinklalapyje 5 kartus iš eilės Jūsų prašoma įvesti slaptažodį su įvardyta priežastimi „neteisingai įvedėte slaptažodį“. Įprastu atveju 3 kartus nurodžius neteisingai slaptažodį, sistema užblokuoja prisijungimą. Pastebėję tokį atvejį, nedelsdami:
a. baikite darbą elektroninėje bankininkystėje;
b. praneškite apie tai paskambinę savo kredito unijai ir paprašykite blokuoti prieigą prie elektroninės bankininkystės. - Nepamirškite atsijungti nuo elektroninės bankininkystės, jeigu ja nesinaudojate. Geriau kelis kartus prisijungti ir atlikti norimą operaciją.
- Venkite jungtis prie el. bankininkystės „i-Unija“, kai naudojatės internetinių kavinių kompiuteriais. Jeigu nerandate kitos alternatyvos, būkite atidūs ir neišsaugokite prisijungimo duomenų naršyklėje.
- Jei elektroninės bankininkystės registracijos lange įvedus atpažinimo kodą ir slaptažodžius, nepavyksta prisijungti, rodomas pranešimas apie techninius nesklandumus arba gana ilgai matote nesibaigiančio veiksmo piktogramą tikėtina, kad Jūsų kompiuteris yra užkrėstas virusu.
- Siųskitės programėles tik iš patikimų el. parduotuvių, tokių kaip, „App Store“, „Google Play“ ir „Windows Phone Apps Store“.
- Neapeikite apribojimų, kuriuos nustatė mobiliojo ryšio tiekėjas arba įrenginio gamintojas. Tokie veiksmai pašalins apsaugą, įdiegtą Jūsų įrenginyje.
- Naudokite naujausią prieinamą naršyklės ir operacinės sistemos versiją Jūsų įrenginiui.
- Prieš naudodamiesi bankomatu, apžiūrėkite, ar nėra įsilaužimo į bankomatą ar kitų įtartinų žymių: keistų įrenginių prie kortelės dėjimo angos, įbrėžimų, klijų pėdsakų ir pan. Pastebėję įtartinų žymių, iškart praneškite apie tai bankomatą aptarnaujančiam bankui.
- Stebėkite aplinką: jei prie bankomato esantis (-ys) asmuo (-nys) elgiasi itartinai, prieina per arti Jūsų, nutraukite atliekamą operaciją ir paprašykite pasitraukti.
- Nesinaudokite nepažįstamų žmonių pagalba prie bankomato. Kol nepasidėjote mokėjimo kortelės į saugią vietą, nepasiduokite Jus blaškančių žmonių įtakai.
- Rinkdami kortelės PIN kodą, stovėkite prie pat bankomato ir visada pridenkite delnu klavišus.
- Jei bankomatas negrąžina kortelės, patikrinkite, ar kortelės angoje nėra pašalinių daiktų, ir kreipkitės į savo uniją.
- Baigę operacijas nepamirškite išsiimti kortelės ir pasiimti grynųjų pinigų.
- Nepalikite prie bankomato čekių su sąskaitos informacija.
- Nereikalingus čekius sunaikinkite taip, kad informacija taptų neįskaitoma ir neatkuriama.
- Mokėjimo kortelės PIN kodas turi būti žinomas tik Jums – įsiminkite ir laikykite jį paslaptyje. Niekam ir jokiais atvejais neatskleiskite savo kortelės PIN kodo – nei šeimos nariams, nei pažįstamiems, nei kredito unijos darbuotojams.
- Įsiminę kortelės PIN kodą, nedelsdami sunaikinkite PIN kodo voką. Nerašykite PIN kodo ant kortelės ar kitų, kartu su kortele esančių daiktų.
- Pamiršę PIN kodą, kreipkitės į kredito uniją, kuri Jums išdavė kortelę. Už tam tikrą mokestį Jums bus pagaminta nauja kortelė ir suteiktas naujas kortelės PIN kodas.
- Jeigu praradote savo mokėjimo kortelę, nedelsdami ją užblokuokite. Užblokuoti kortelę galite bet kuriuo paros metu paskambinę į „Worldline Baltic“ telefonu (8-5) 215 1177. Norint gauti naują mokėjimo kortelę, reikia per 3 darbo dienas po kortelės užblokavimo kreiptis į savo kredito uniją ir raštu pranešti apie kortelės praradimą bei pateikti užsakymą naujos kortelės pagaminimui.
- Nesikreipus į kredito uniją ir raštu nepatvirtinus apie kortelės praradimą, nauja mokėjimo kortelė nebus gaminama.
- Visuomet patikrinkite čekyje nurodytą sumą prieš įvesdami kortelės PIN kodą ar atsiskaitydami bekontakčiu būdu.
- Ne rečiau kaip kartą per mėnesį tikrinkite savo mokėjimo kortelių sąskaitų išrašus. Pastebėję neteisingai nurašytas sumas nuo savo kortelės sąskaitos, nedelsiant kreipkitės į savo kredito uniją.
- Prieš vykstant į užsienį, užsirašykite ir su savimi turėkite „Worldline Baltic““ telefono numerį (8-5) 215 1177.
- Patikimai saugokite pirkimo čekius ir sąskaitos išrašus, kadangi juose gali būti nurodyta informacija apie Jūsų mokėjimo kortelę (pvz., kortelės numeris). Jeigu jie Jums nereikalingi – sunaikinkite.
- Neatsiskaitykite mokėjimo kortele įtartinos reputacijos vietose.
- Naudodamiesi mokėjimo kortele neįprastose vietose, visuomet būkite atidesni ir budresni, nei įprastai. Būdami užsienyje, naudokitės patikimų ir žinomų kredito unijų ar bankų bankomatais.
- Atsiskaitykite mokėjimo kortele tik patikimose ir gerą vardą turinčiose internetinėse parduotuvėse.
- Jei neplanuojate atsiskaityti savo mokėjimo kortele internete, galite kreiptis į kredito uniją ir pateikti prašymą užblokuoti mokėjimus internetu kortele. Esant poreikiui, operacijas galėsite atblokuoti atvykę į kredito uniją ir pateikę nustatytos formos prašymą.
Saugus naudojimasis internetu
- Įdiekite patikimą legalią antivirusinę programą, reguliariai ją atnaujinkite ir naudokite naujausias naršyklių versijas. Naudokite tik patikimų gamintojų naršyklės papildinius ar kitą programinę įrangą.
- Būtina nuolat atnaujinti interneto programas. Dažnai aptinkama operacinių sistemų ir kitos programinės įrangos saugumo spragų, leidžiančių sukčiams neteisėtai patekti į svetimus kompiuterius ir prisijungti prie sistemų. Šiomis spragomis naudojasi įsilaužėliai, todėl gamintojai, siekdami užtikrinti įrangos saugumą, nuolat ją koreguoja, šalina aptiktas spragas. Todėl pasirūpinkite, kad Jūsų naudojama operacinė sistema ir kita programinė įranga būtų laiku atnaujinta. Nenaudokite gamintojo nebepalaikomos programinės įrangos.
- Sumažėjus kompiuterio spartai, antivirusinei programai aptikus virusą ar gavus pasiūlymą įdiegti įtartiną programą arba jei įtartiname elektroniniame laiške paspaudėte nuorodą, – rekomenduojama nedelsiant baigti darbą kompiuteriu ir kreiptis į kompiuterių specialistus dėl Jūsų kompiuterio patikrinimo.
- Kurkite sunkiai atspėjamus slaptažodžius. Tai gali būti skaičių, specialiųjų simbolių, raidžių deriniai. Nekurkite slaptažodžių iš savo artimųjų vardų, gimimo datų.
- Įsiminkite slaptažodžius, niekam jų neatskleiskite, neužsirašykite jų, reguliariai keiskite.
- Slaptažodžius veskite į įrenginius tik tuomet, kai Jūsų niekas nestebi.
- Saugokite slaptažodžius saugiose vietose – tik ne piniginėse, rankinėse ar šalia savo kompiuterio.
- Nepraneškite slaptažodžių telefonu, socialiniuose tinkluose, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Dažnai sukčiai slaptažodžius bando sužinoti iš gyventojų paskambinę telefonu ir apsimesdami banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, „Sodros“ ar kitų valstybės įstaigų darbuotojais ar darbdaviais, siūlančiais patrauklų darbą. Jokiu būdu telefonu neatskleiskite konfidencialių duomenų. Apie tokį bandymą iškart praneškite kredito unijai ir policijai.
- Jokiomis aplinkybėmis neatskleiskite savo slaptų elektroninės bankininkystės kodų kitiems asmenims. Jeigu norite, kad Jūsų šeimos nariai galėtų valdyti pinigus Jūsų sąskaitoje (-ose), kreipkitės į savo kredito uniją.
- Nelaikykite kompiuteryje informacijos su Jūsų prisijungimais prie finansinės sistemos, informacijos susijusios su mokėjimo kortelių duomenimis (pvz., kortelės numerio, galiojimo laiko).
- Atidžiai tikrinkite nepažįstamų asmenų žinutes elektroninio pašto ir socialinių tinklų paskyrose, kuriose yra nuorodų į kitus tinklalapius. Jeigu dvejojate, nespauskite Jums atsiųstų nuorodų.
- Nesilankykite nepažįstamuose ir įtartinuose tinklalapiuose, nes juose dažnai pasitaiko įvairių virusų.
- Nesinaudokite elektroninėmis paslaugomis viešose vietose, jei Jums atrodo, kad esate stebimi, ar kompiuteris kelia įtarimą.
- Nesinaudokite elektroninės bankininkystės paslaugomis viešai prieinamais bevieliais (Wi-Fi) tinklais.
- Jei taip atsitiko, kad teko naudotis elektronine bankininkyste viešoje vietoje, po to pasistenkite pasikeisti slaptažodį.
- Nesinaudokite el. paslaugomis jungdamiesi iš nepažįstamų asmenų kompiuterių.
- Nustatykite mažą operacijų, atliekamų elektroninėje bankininkystėje, limitą ir didinkite jį tik tada, kai būtina.
- Baigdami darbą elektroninėje bankininkystėje, atsijunkite specialiu atsijungimo mygtuku.
- Dėl kredito unijos elektroninės bankininkystės paslaugų konsultuokitės tik su kredito unijos darbuotojais.
- Paso, asmens tapatybės kortelės ar vairuotojo pažymėjimo duomenų kitiems asmenims, jeigu jie nenurodo aiškaus teisinio pagrindo šiems duomenims rinkti.
- Nepraneškite prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžių telefonu, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Kredito unijos darbuotojai niekuomet nereikalauja šios informacijos pateikti išvardytais būdais.
- Mokėjimo kortelės duomenų: kortelės numerio, jos galiojimo datos ir triženklio kortelės saugos kodo (CVC2 arba CVV2).
Kredito unijos bei kiti elektroninių paslaugų teikėjai pasitiki „Smart-ID“ programėle, kuri naudojama asmens tapatybės patvirtinimui (PIN1) ir elektroniniam pasirašymui (PIN2). „Smart-ID“ asmens tapatybės patvirtinimo ir elektroninio pasirašymo priemonė atitinka aukščiausius saugos standartus.
Norėdami užtikrinti savo internetinių paskyrų, duomenų ir operacijų saugumą, Jūs privalote:
Jūs esate vienintelis asmuo, turintis teisę naudoti savo PIN kodus. Jei Jūsų kas nors prašo padiktuoti, atsiųsti ar įvesti PIN kodus į kitą elektroninį įrenginį ar programėlę, kuri nėra „Smart-ID“, tai sukčiavimas! Jeigu atskleisite savo PIN kodus, kiti asmenys Jūsų vardu galės atlikti mokėjimo operacijas, paimti kreditus ar padaryti kitos finansinės žalos.
Jei sukčiautojai bandys prisijungti naudodami Jūsų vardą ir įvesite savo PIN kodą – suteiksite sukčiams prieigą prie savo paskyros!
Gavę užklausą įvesti PIN1 ar PIN2 kodą, kurios patys neinicijavote, nesiimkite jokių veiksmų – ji automatiškai pradings po keleto minučių. Susidūrus su tokiu atveju, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į savo kredito uniją.
Kredito unijos bei kiti elektroninių paslaugų teikėjai pasitiki „Mobile-ID“ priemone, kuri naudojama asmens tapatybės patvirtinimui (PIN1) ir elektroniniam parašui (PIN2). „Mobile-ID“ asmens tapatybės patvirtinimo ir elektroninio parašo priemonė atitinka aukščiausius saugos standartus.
Norėdami užtikrinti savo internetinių paskyrų, duomenų ir operacijų saugumą, Jūs privalote:
Jūs esate vienintelis asmuo, turintis teisę naudoti savo sPIN kodus. Jei Jūsų kas nors prašo padiktuoti, atsiųsti ar patvirtinti Jūsų neinicijuotus veiksmus sPIN kodais, tai sukčiavimas! Jeigu atskleisite savo sPIN kodus, kiti asmenys Jūsų vardu galės atlikti mokėjimo operacijas, paimti kreditus ar padaryti kitos finansinės žalos.
Jei sukčiautojai bandys prisijungti naudodami Jūsų vardą ir įvesite savo sPIN kodą – suteiksite sukčiams prieigą prie savo paskyros!
Gavę užklausą įvesti sPIN kodą, kurios patys neinicijavote, nesiimkite jokių veiksmų – ji automatiškai pradings po keleto minučių. Susidūrus su tokiu atveju, rekomenduojame nedelsiant kreiptis į savo kredito uniją.
Vienkartiniai saugos kodai siunčiami SMS žinute yra skirti kliento tapatybės identifikavimui el. bankininkystėje ir joje atliktų operacijų patvirtinimui. Vienkartiniai saugos kodai, kurie sudaryti iš 4 skaitmenų, yra siunčiami į Jūsų nurodytą mobiliojo telefono numerį kiekvieno prisijungimo prie sistemos bei kiekvienos operacijos (išskyrus mokėjimus tarp savo sąskaitų) tvirtinimui. SMS žinute gautas kodas turi būti įvestas el. bankininkystėje „i-Unija“.
Norėdami užtikrinti savo internetinių paskyrų, duomenų ir operacijų saugumą, Jūs privalote:
Jūs esate vienintelis asmuo, turintis teisę naudoti savo saugos kodus. Jei Jūsų kas nors prašo padiktuoti, atsiųsti ar įvesti gautus saugos kodus ne el. bankininkystės „i-Unija“ lange, tai sukčiavimas! Jeigu atskleisite saugos kodus, kiti asmenys Jūsų vardu galės prisijungti prie Jūsų el. bankininkystės, atlikti mokėjimo operacijas ar padaryti kitos finansinės žalos.
Jei sukčiautojai bandys prisijungti naudodami Jūsų vardą ir įvesite savo saugos kodą – suteiksite sukčiams prieigą prie savo paskyros!
Gavę užklausą įvesti saugos kodą, kurios patys neinicijavote, nesiimkite jokių veiksmų ir nedelsiant pasikonsultuokite su savo kredito unija.