Traukiantis šalies kaimams ir vyraujant jaunų, kvalifikuotų ūkininkų stygiui, neretai žemės ūkio sektoriui prognozuojama miglota ateitis. LKU grupės kredito unijos jau daugiau nei 20 metų remia šalies ūkininkus ir aktyviai finansuoja smulkaus ir vidutinio ūkio plėtrą visoje Lietuvoje. Tarp kredito unijų klientų – jaunieji ūkininkai, inovacijos ir ūkininkavimo iš kartos į kartą pavyzdžiai.
Informacinės technologijos ir žemės ūkis – misija įmanoma
Tėvų namus palikę trys Inčiūrų šeimos sūnūs pasuko jau pramintu ūkininkavimo keliu. Vienas jų – Aurimas Inčiūra – trylika metų puoselėja 200 ha augalininkystės ūkį Širvintų rajone, kuriame augina rapsus, kviečius, miežius ir avižas.
Nuo vaikystės A. Inčiūra sukosi tėvų ūkyje ir kartu domėjosi informacinėmis technologijomis (IT). Kiek vėliau ūkininkas rado būdų, kaip šį pomėgį suderinti su ūkininkyste. „Kai mokykloje klasės draugai mokėsi IT pradmenų, aš jau taisiau kompiuterius, – su šypsena prisimena ūkininkas. – Vėliau įgijau IT srities išsilavinimą ir šiandien žinias taikau savo paties ūkyje, todėl užgimė ir verslo idėja.“
Prieš kelerius metus A. Inčiūra kartu su bendražygiu Marijumi Šauliu sukūrė išmanųjį sprendimą, leidžiantį stebėti sandėliuojamų grūdų temperatūrą mobiliajame telefone. „Pats patyriau didelių nuostolių dėl sukaitusių grūdų ir asmeninė patirtis tapo priežastimi ieškoti būdų, kaip automatizuoti šį procesą, – teigia A. Inčiūra, vienas iš bendrovės „Eltrum Systems“ įkūrėjų. – Su sistemos, kurią patys sukūrėme nuo pradžios iki galo, pagalba ūkininkai gali apsaugoti savo derlių nuo drėgmės, kenkėjų ir kitų biologinių procesų daromos žalos.“
A. Inčiūra prisimena, kad ūkinę veiklą pradėjus 2008 m., nuo to laiko ne kartą prireikė papildomo finansavimo sprendimų: „Kreipiausi dėl kredito ūkio pradžiai, vėliau – žemės pirkimui ir apyvartinėms lėšoms. Savo ūkyje, kiek leidžia galimybės, pats taikau naująsias technologijas ir išmaniąją techniką, tad ilgametė draugystė su Širvintų kredito unija man padėjo įgyvendinti planus ir greičiau išplėsti ūkį“, – sako širvintiškis.
Darbą sostinės biure iškeitė į šparagų ūkį
Simonas Klinavičius po studijų baigimo liko sostinėje ir kelerius metus dirbo čia įsikūrusioje transporto kompanijoje. Atsiradus šeimai ir vaikams, S. Klinavičius su šeima persikėlė gyventi į gimtąjį miestą, Uteną. „Utenoje dar kurį laiką dirbau vienoje iš transporto įmonių, tačiau mintys sukosi apie tėvų sodybą Molėtų rajone. Galiausiai su šeima pasiryžome, surizikavome ir dar kartą pakeitėme gyvenamąją vietą“, – pasakoja S. Klinavičius, ūkio „Geras šparagas“ savininkas.
„2014 metais pirmą kartą šparagais apsodinome pusę hektaro žemės, viską atlikome rankomis. Netrukus su Europos Sąjungos jaunojo ūkininko parama ir Utenos kredito unijos finansavimu įsigijome naują traktorių ir tris agregatus, šparagų fasavimo liniją bei atvėsinimo spintą“, – ūkio pradžią prisimena ūkininkas.
Šiandien ūkis „Geras šparagas“ apima 5 ha šparagų ir 1 ha braškių, o tarp nuolatinių klientų – per dvidešimt sostinės restoranų ir didieji prekybos tinklai: „Į užsienį derliaus neeksportuojame, nes paklausos pakanka ir Lietuvoje. Kartais per dieną nuskiname pusę tonos šparagų, o per visą sezoną 5–10 tonų.“
S. Klinavičius pirmuoju sezono derliumi – po priedangomis auginamais baltaisiais šparagais – savo klientus džiugins jau balandžio viduryje, o pagrindinį derlių rinks gegužės–birželio mėnesiais. „Kai nori, kai esi užsidegęs savo idėja, tada viskas yra įmanoma. Ūkis man nėra darbas – tai mano gyvenimo dalis“, – sako S. Klinavičius.
Įsigijo vieną didžiausių bulvių sėklininkystės bendrovių Suvalkijoje
Žemės ūkis Lietuvoje turi ilgametes tradicijas. Tai patvirtina nuo 1993 metų veikianti UAB „Šaka“ – didžiausia bulvių augintoja Suvalkijoje, Vokietijos selekcijos įmonės „Europlant“ atstovė Lietuvoje. Nors bulvės lietuviams – lyg antroji duona, „Šaka“ yra tik viena iš dviejų Lietuvoje veikiančių bendrovių, auginančių ir rinkai tiekiančių sertifikuotą bulvių sėklą.
Trečią dešimtmetį veikiančios bendrovės vairą Darius Matijošaitis perėmė prieš metus. „Pats ūkininkauju nuo 2004-ųjų ir žemės ūkis man jokia naujiena. Prieš kurį laiką nusprendžiau įsigyti UAB „Šaka“ ir su turėta vizija kreipiausi į Kauno regiono kredito uniją. Ten sulaukiau pasitikėjimo, greito ir patrauklaus kredito pasiūlymo bei netrukus įgyvendinau savo planą“, – pasakoja D. Matijošaitis, šiandien 35 darbuotojus turinčios bendrovės vadovas.
Praėjusiais metais bendrovė užaugino apie 20 veislių bulvių daugiau nei pustrečio šimto hektaro žemės plote, o dar dvigubai didesniame derėjo grūdinės kultūros. UAB „Šaka“ bulves tiekia ne tik Lietuvos rinkai ir didiesiems prekybos centrams, bet ir aktyviai eksportuoja į tokias šalis kaip Italija, Ukraina ir Anglija. Visgi Lietuvą ir visą pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija neaplenkė bendrovės.
„Prasidėjus pirmai pandemijos bangai, mūsų užsakovai atšaukė tiek maistinių, tiek sėklinių bulvių rezervacijas, todėl turėjome sunaikinti tonas sandėliuotų bulvių. Visi jautėsi pasimetę ir nors per metus epidemiologinė situacija iš esmės nepasikeitė, šiandien tiek mes, tiek mūsų klientai prisitaikėme prie esamų sąlygų, veikla pamažu grįžta į vėžes.
Vis dėlto į ateities planus žvelgiame atsargiai ir dirbame, kad išlaikytume tai, ką jau esame sukūrę“, – prasidedant naujiems sezono darbams lūkesčiais dalijasi D. Matijošaitis.
Kreditas Jūsų ūkio augimui
Sukaupusios ilgametę patirtį, LKU grupei priklausančios 45 kredito unijos artimai bendradarbiauja su žemės ūkio sektoriumi ir teikia kreditus tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems ūkininkams, žemės ūkio kooperatyvams ir bendrovėms visoje Lietuvoje. Taip pat kreditai teikiami su parama iš Nacionalinės mokėjimų agentūros arba garantijomis iš UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo.
„Kredito unijos puoselėja glaudų ryšį su kiekvienu klientu, todėl stengiamasi atsižvelgti į besikreipiančiojo individualią situaciją ir rasti abipusiai geriausią finansavimo sprendimą. Taip pat, palaikydamos šalies žemės ūkio sektoriaus plėtrą, kredito unijos pasirengusios pasiūlyti lanksčias kredito sąlygas jauniesiems ūkininkams“, – teigia Ingrida Kedytė, Lietuvos centrinės kredito unijos Kredito rizikos skyriaus vadovė.
Dėl kredito galima kreiptis planuojant investicijas žemės ar komercinio turto įsigijimui, fermų ar kitų ūkinių pastatų statybai, technikos ar įrangos pirkimui. Išimtiniais atvejais, atliekant reikšmingas investicijas, pavyzdžiui, įsigyjant žemę, grąžinimo terminas gali siekti iki 15 metų. Taip pat kredito unijos teikia kreditus apyvartinio kapitalo palaikymui su individualiai pritaikytu grąžinimo grafiku arba kredito linija, kurios terminas – iki 5 metų.
„Atsiradus finansavimo poreikiui, ūkininkai gali užpildyti paraišką kreditui gauti LKU grupės interneto svetainėje arba kreiptis į artimiausią mūsų kredito uniją. Svarbu turėti reikalingus dokumentus – finansines ataskaitas, kredito paskirtį pagrindžiančius ir kitus analizei reikalingus dokumentus. Atsakingi darbuotojai, įvertinę projektą ir finansavimo galimybes, operatyviai pateiks kredito pasiūlymą“, – detalizuoja I. Kedytė.