Sostinės centre po pusmetį trukusios rekonstrukcijos duris atvėrė naujas 4 žvaigždučių viešbutis „St. Palace“. Senąsias viešbučio „Europa Royale“ patalpas Aušros Vartų gatvėje renovavusi įmonė „Hotel invest group“ jau pusmetį priima lankytojus – duris atverti padėjo plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) suteikta garantija ir iš dalies kompensuotos paskolos palūkanos.
Prikėlė naujam gyvenimui
„Hotel invest group“ vadovas Andrius Staniukėnas pasakoja, kad naujasis viešbutis svečiams gali pasiūlyti 11 skirtingų kambarių kategorijų: nuo įprastų standartinių ir verslo klasės kambarių iki unikalių ir prabangių apartamentų. Iš viso viešbutyje „St. Palace“ yra 54 kambariai.
„Anksčiau šiose patalpose ilgai, galbūt 20 metų, veikė kitas viešbutis. Per karantiną baigėsi jų nuomos sutartis ir patalpas išsinuomojome mes. 2021 metų lapkritį pasirašėme nuomos sutartį, apie 6-7 mėnesius intensyviai dirbome ties interjero sukūrimo ir atnaujinimo darbais ir 2022 metų birželį jau atvėrėme duris“, – sako viešbutį valdančios įmonės vadovas A. Staniukėnas.
Pasak jo, naujam gyvenimui prikeltam viešbučiui reikėjo visko: investuoti į remontą ir ilgalaikio turto įsigijimą – baldus, šviestuvus, duris, televizorius, viešbučio įrangą, santechniką. Dalį investicijų įmonė atliko savo lėšomis, o dalį – 0,5 mln. eurų – pasiskolino iš Vilniaus kredito unijos su INVEGOS individualia garantija ilgalaikio turto įsigijimui bei daliniu palūkanų kompensavimu.
„Apie tokias INVEGOS priemones žinojome iš kolegų, pažįstamų, viešosios erdvės ir kreipėmės į uniją iš karto teikdami paraišką, vyko derinimas: teikėme dokumentus per uniją, unija toliau derino su INVEGA ir pasirašėme trišalę sutartį. Nuo kreipimosi į uniją iki sutarties pasirašymo praėjo 5-6 savaitės. Mums šiuo atveju svarbiausia buvo palūkanų kompensacija – jos dėka sutaupėme didelę sumą, todėl tikslingai dirbome ir siekėme atitikti visus priemonių kriterijus“, – sako A. Staniukėnas.
„Šis projektas atrodė perspektyvus. Jo pagrindinės stiprybės – projekto vieta, akcininkų ir vadovo ilgametė patirtis šiame sektoriuje bei didelė akcininkų nuosava dalis projekte. Kalbant apie kredito unijų finansavimą verslams, reikėtų paminėti, kad unija yra arčiau kredito gavėjų ir skiria pakankamai laiko įsigilinti į projektą, padeda įsivertinti rizikas, ieško projekto sėkmei reikalingų sprendimų ir padeda juos įgyvendinti. Kredito unijos bendradarbiauja su garantijas teikiančiomis institucijomis – „INVEGA“ ir „ŽŪPGF“, o tai padeda išspręsti reikalingų užtikrinimo priemonių klausimą. Taip pat, galima kreiptis ir dėl palūkanų kompensavimo, kas šiuo metu, augant palūkanų normoms, ypatingai aktualu“, – sako Vilniaus kredito unijos Kreditavimo vadovė L. Ivaškevičiūtė.
Atsargus optimizmas
Anot bendrovės vadovo, planuota ir įmonės plėtra, tačiau šiuo metu nuotaikos atsargesnės.
„Plėtros planų neatsisakome, bet santūriai vertiname galimybes trumpalaikėje perspektyvoje, kadangi dabar tokia ekonominė ir geopolitinė situacija. Pirmiausia, dėl Rusijos-Ukrainos karo veiksmų Vakarų Europos gyventojai – vokiečiai, prancūzai, ispanai – mažiau keliauja į mūsų regioną atsižvelgdami į savo užsienio reikalų ministerijų rekomendacijas. Todėl svečių sulaukiame daugiausia iš aplinkinių šalių – Lenkijos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, taip pat lietuvių, grįžusių iš emigracijos pasisvečiuoti, turime lankytojų iš JAV, Izraelio“, – teigia A. Staniukėnas.
Pasak jo, plėtrą stabdo ir labai išaugę komunalinių paslaugų kaštai ir sostinės pasiekiamumas tiesioginiais skrydžiais.
„Viešbučius valdau beveik 20 metų, esu matęs visko. Tačiau už komunalines paslaugas dabar mokame 4-5 kartus brangiau, lyginant su tuo, ką buvome suplanavę iki karo. Tai – antras faktorius, kuris daug optimizmo neprideda. Trečias veiksnys, manau, skydžių maršrutų į Vilnių skaičius. Vyktų plėtra, jei karas pasibaigtų, komunalinių paslaugų kainos pradėtų kristi ir žmonės imtų daugiau keliauti į Lietuvą“, – vertina A. Staniukėnas.
Didėjo garantijų poreikis
INVEGOS Verslo finansavimo direktorė ir Investicijų vertinimo skyriaus vadovė Aistė Čepulė pastebi, kad pastaruoju metu padidėjo įmonių susidomėjimas garantijomis – ne tik viešbučių sektoriaus, bet ir kitų verslo sričių atstovai aktyviai siekia tokiu būdu išspręsti užstato klausimą.
„INVEGOS teikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą. Dėl pandemijos didėjo garantijų poreikis, nes bankai, kredito unijos prašė garantijų tiems verslams, kurie labai nukentėjo. O šiuo metu verslai gali pasinaudoti paskolų ir garantijų priemonėmis, skirtomis nuo karo nukentėjusioms įmonėms. Europos Komisija pratęsė terminus, todėl dėl šių priemonių ir toliau galima kreiptis “, – sakė A. Čepulė.
Pasak jos, viena iš sąlygų, kuomet laikoma, kad paskolos ar lizingo gavėjas nukentėjo nuo karo sukeltos krizės, atitinkama tuomet, kai sąnaudos kurui, elektrai ar dujoms sudarė ne mažiau kaip 3 proc. išlaidų 2021 metais.
Taip pat nukentėjusiais laikomi verslai 2021 m. bent ketvirtadalį prekybos vykdę Rusijoje, Baltarusijoje ar Ukrainoje, ir kurių eksporto ar importo apimtys reikšmingai sumažėjo. Pagalba teikiama tik toms įmonėms, kurios buvo sustabdžiusios veiklą Rusijoje ir Baltarusijoje iki praėjusių metų liepos pradžios ar jos minėtose šalyse nevykdė.
Norėdamos pasinaudoti Pagalbos garantijomis, įmonės pirmiausiai turi kreiptis į banką ar kredito uniją ir susitarti dėl finansavimo. Kaip ir „Hotel invest group“ atveju, dokumentus parengs ir į INVEGĄ kreipsis pati finansų įstaiga.
UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti Lietuvos verslui gauti reikiamą finansavimą.
INVEGA efektyviai įdarbina mokesčių mokėtojų pinigus, kompetentingai vertina riziką ir orientuojasi į visos šalies gerovę kuriančius verslo projektus: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos ir tiesiogiai teikiamos lengvatinės paskolos, subsidijų bei rizikos kapitalo priemonės palengvina finansavimo gavimą.
INVEGA kurtas turinys