Inovacinių grūdinių kultūrų ir rapsų apdorojimo centrą valdanti UAB „Agrima“ dar pernai susidūrė su nenumatytais iššūkiais. Dėl laikinų finansinių sunkumų bendrovė atsidūrė ties bankroto riba. Kai jau, atrodytų, veiklos istorijoje teks padėti tašką, bendradarbiaujant savo sričių ekspertams – „Agrima“ vadovams, advokatams, Vilniaus kredito unijai ir UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondui – bendrovė pakilo naujam veiklos etapui.
Nesusitaikė su susiklosčiusia situacija
UAB „Agrima“ (Širvintų raj.) nuo 2012 m. teikia ekologiškiems grūdams ir rapsams pritaikytas elevatoriaus paslaugas: žaliavų saugojimo, valymo, džiovinimo ir fasavimo. Pelningai veikusi ir didelės vertės investicinį projektą dalinai iš Europos Sąjungos lėšų įgyvendinusi bendrovė prieš metus susidūrė su laikinais finansiniais sunkumais.
Apyvartinio kapitalo trūkumą tąkart nulėmė kompleksiniai iššūkiai: nepalankus bankinio kredito grąžinimo grafikas, prastesnis tų metų derlius, dėl COVID-19 pandemijos kilusi užsakymų stoka. Dėl pablogėjusio mokumo gavus finansavimą teikusio banko pareiškimą iškelti bankroto bylą, bendrovės likimas pakibo ant plauko.
UAB „Agrima“ direktoriaus Andriaus Juodviršio teigimu, verslą grąžinti į įprastos veiklos vėžes padėjo nesusitaikymas su susiklosčiusia situacija. Bankroto rizika tapo priežastimi kreiptis į Vilniaus kredito uniją dėl bendrovei reikalingo finansavimo.
„Mes žinojome, kad šio verslo perspektyva yra ypač palanki, todėl veikėme greitai ir laiku pasitelkėme kvalifikuotą verslo konsultantų bei advokatų pagalbą, – šiandien džiaugiasi A. Juodviršis. – Nors finansinės pagalbos bei banko suteikto kredito refinansavimo ieškojome ir kitose finansų įstaigose, tačiau niekas nenorėjo mūsų išklausyti ir padėti įmonei, kai jos finansinė padėtis buvo išties sudėtinga. Vilniaus kredito unija įsigilino į mūsų situaciją ir pasiūlė priimtinas kreditavimo sąlygas.“
Gautas kredito unijos finansavimas
LKU grupės kredito unijos, tarp kurių ir Vilniaus kredito unija, atsižvelgusios į kiekvieno kliento individualų atvejį, gali pasiūlyti finansavimo sprendimus tiek besikuriančioms ar ką tik veiklą pradėjusioms, tiek veikiančioms jau ne vienerius metus įmonėms.
„Kredito unijų sektorių vertinu kaip verslo pagalbininką, kuris yra greta, kai reikia įsigilinimo į konkrečią situaciją, greitos pagalbos ir kryptingo darbo lygiaverčių partnerių komandoje“, – sako A. Juodviršis.
Vilniaus kredito unijos administracijos vadovas Arnas Žalys neabejoja, kad ilgametė verslo kreditavimo patirtis unijai leidžia veikti operatyviai ir dažnai kreditavimo sąlygas pateikti jau pirmojo susitikimo metu. „Su finansavimo iššūkiais susiduriančioms bendrovėms patariu nedelsti. Gali būti, kad pirmą kartą tokioje padėtyje atsidūrusio verslo atstovai net nežino visų galimų išeities iš padėties alternatyvų. Kredito unijoje galima gauti tiesų ir aiškų situacijos vertinimą, po kurio verslas pats priims jam palankiausią sprendimą.”
Kreditas užtikrintas ŽŪPGF garantija
Bendrovei „Agrima“ gavus Vilniaus kredito unijos finansavimą, užtikrintą su UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo (ŽŪPGF) garantija, per trumpesnį nei vienerių metų laikotarpį pavyko atstatyti savo mokumą ir grįžti į įprastą veiklą visu pajėgumu.
„Verslams siūlome finansuoti apyvartines lėšas arba investicijas, jiems suteikdami ilgalaikes paskolas. Taip pat teikiame kreditus, užtikrintus kilnojamuoju, nekilnojamuoju, finansiniu turtu arba kredito unijų partnerių garantijomis“, – komentuoja A. Žalys.
LKU kredito unijų grupės ilgametis partneris ŽŪPGF teikia garantijas kredito įstaigoms už ūkio subjektams išduodamus kreditus. Tokiu būdu ŽŪPGF padeda ūkio subjektams, neturintiems pakankamai įkeičiamo turto ir finansinių išteklių, plėtoti, kurti, modernizuoti savo ūkius ar verslo įmones.
„COVID-19 pandemijos akivaizdoje daug verslų susidūrė su likvidumo problemomis ir kitais sunkumais, kuomet atrodo, kad ateities perspektyvos labai miglotos. Tačiau UAB „Agrima“ pavyzdys iliustruoja, kad svarbu nepasiduoti, domėtis, ieškoti galimybių ir kvalifikuotos pagalbos. Kartu su finansavimu pasinaudojus ŽŪPGF teikiamais sprendimais – galima išsaugoti verslą, sukurtas darbo vietas ir užtikrinti veiklos tęstinumą.“ – Sako ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.
LKU kredito unijų grupė
Vilniaus kredito unija priklauso LKU kredito unijų grupei, kuri jau daugiau nei 20 metų – didžiausia kredito unijų grupė šalyje. Grupės valdomas turtas sudaro beveik 60 proc. viso Lietuvos kredito unijų sektoriaus turto.
Po kredito unijų reformos, leidusios dar 2018 m. susiformuoti centrinių kredito unijų grupėms, kredito unijų sistema sulig kiekvienais metais tvirtina savo pozicijas šalies miestuose ir regionuose.
Šiandien LKU kredito unijų grupę sudaro 45 unijos ir jų veiklą bei kontrolę vykdanti Lietuvos centrinė kredito unija. Bendras grupės konsoliduotas turtas, pasibaigus pirmam šių metų pusmečiui, siekė 569,5 mln. Eur. Tuo tarpu grynoji kredito unijų išduotų paskolų portfelio vertė per pirmuosius šešis mėnesius išaugo dešimtadaliu iki 458,7 mln. Eur. Visa tai rodo kryptingą kredito unijų veiklą finansuojant jaunas įmonės ir patyrusius verslus, taip pat gyventojus ir ūkio subjektus.