Bendradarbiaujant su UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondu, Lietuvos centrinei kredito unijai (LCKU) priklausančių 11 kredito unijų tapo finansų tarpininkėmis, kurios rugsėjį pradės teikti paskolas pagal skatinamąją priemonę „Paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių“. Paskoloms pagal šią priemonę skirta 2,744 mln. eurų, o 2019 m. nuo šalnų nukentėję ūkio subjektai galės gauti iki 25 tūkst. eurų paskolą itin palankiomis sąlygomis.
Paskolos investicijoms ir apyvartinėms lėšoms finansuoti
Pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantys ūkio subjektai, kurie 2019 m. nukentėjo nuo šalnų, pagal šią skatinamąją priemone galės gauti lengvatinę paskolą iki 25 tūkst. eurų ir iki 36 mėn. laikotarpiui. Paskolos bus teikiamos mažoms ir vidutinėms įmonėms, kurioms yra reikalingos lėšos investicijoms ir apyvartinėms lėšoms finansuoti arba darbo užmokesčiui bei su juo susijusiems mokesčiams sumokėti.
„Susidūrę su nepalankiais klimato reiškiniais, ūkininkai dažnai netenka derliaus ir pajamų, todėl susiduria su likvidumo problemomis. 2019 m. ūkio sektoriui nemažai žalos padarė šalnos, tad pirmuoju šios priemonės įgyvendinimo etapu iki 2020 m. lapkričio 30 d. lengvatinės paskolos bus teikiamos 2019 m. nuo šalnų nukentėjusiems ūkininkams ir ūkiams, o vėliau – nukentėjusiems ir nuo kitų nepalankių klimato reiškinių“, – komentuoja Žemės ūkio paskolų garantijų fondo atstovas Aurimas Brazauskas.
Paskolos teikiamos didžiąja dalimi jas finansuojant iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, o 23 proc. paskolų sumos dalies sudaro finansų tarpininkų – LCKU narių – lėšos. Valstybės lėšomis finansuojamai paskolos daliai yra taikomos nulinės paskolų palūkanos, kredito unijų lėšomis finansuojamai daliai – iki 8 proc. metinės palūkanos, todėl bendra paskolos palūkanų norma nesieks 2 proc.
Paskoloms, gavėjui pageidaujant, gali būti taikomas iki 1 metų paskolos grąžinimo atidėjimas. Paskolos gavėjas turės sumokėti paskolos administravimo mokestį, kuris siekia 1 proc. nuo paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 100 eurų.
LCKU kredito unijos – tarpininkės
Paskolos gavimo reikalavimus atitinkantys ūkio subjektai galės dėl paskolos kreiptis net į 11 LCKU priklausančių kredito unijų, įsikūrusių Alytuje, Anykščiuose, Kaune, Kėdainiuose, Naujoje Akmenėje, Pakruojyje, Panevėžyje, Pasvalyje, Prienuose, Šiauliuose ir Ukmergėje.
„LCKU priklausančios kredito unijos, kurių klientų aptarnavimo tinklas išsidėstęs įvairiuose Lietuvos regionuose, – artimos savo bendruomenėms ir mes geriausiai jaučiame šio sektoriaus pulsą bei problemas, su kuriomis susiduria ūkininkai. Dėl tos priežasties, jau šešioliktus metus artimai bendradarbiaujame su UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondų ir aktyviai prisidedame prie instrumentų, skirtų stiprinti Lietuvos žemės ūkio sektorių, įgyvendinimo“, – sako LCKU administracijos vadovas ir valdybos pirmininkas Mindaugas Vijūnas, komentuodamas LCKU galimybę prisidėti prie žemės ūkio sektoriaus stiprinimo susiklosčius Lietuvos ūkiui nepalankioms aplinkybėms.
Tarp pateikiamų dokumentų – pažyma iš savivaldybės
Paskolas norintys gauti ūkio subjektai turi kreiptis į tarpininkaujančią finansų įstaigą – vieną iš priemonės įgyvendinime dalyvaujančių LCKU kredito unijų – ir pateikti reikalingus dokumentus: užpildytą paraišką ir jos priedus bei pažymą iš savivaldybės apie nukentėjimą nuo 2019 m. šalnų.
„Vienas iš reikalaujamų pateikti dokumentų yra pažyma iš savivaldybės, kurioje veikia ūkio subjektas, apie nukentėjimą nuo šalnų 2019 m. Šią pažymą ūkininkai gali gauti kreipdamiesi į savo savivaldybių žemės ūkio skyrius“, – procesą aiškina A. Brazauskas.
Daugiau apie šią priemonę rasite čia.
Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. birželio 8 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-422 „Dėl Fondų fondo „Žemės ūkio fondas“ finansavimo sąlygų aprašo patvirtinimo“.