Ūkininko Arūno Usio iš Telšių rajono šeimos ūkis per beveik du dešimtmečius smarkiai užaugo, tačiau kaip ir visi ūkiai šiemet – susidūrė su koronaviruso (COVID-19) pandemijos pasekmėmis. Nacionalinės plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) ir LKU grupės kredito unija „Germanto lobis“ dalinasi ūkininko istorija apie šiųmetę patirtį.
– Trumpai papasakokite apie savo ūkį ir kokią veiklą vykdote?
– Savo ūkio istoriją skaičiuojame nuo 2001 m. – tuomet viskas prasidėjo nuomojant 28 hektarus žemės, kurią dirbome vienu naudotu traktoriuku. Į darbą įsitraukus visai šeimai, per beveik du dešimtmečius užaugome ir dabar galime pasidžiaugti 1 000 hektarų ūkiu.
Esame mišrus ūkis, jame taip pat dirba 12 žmonių, o pagrindinės veiklos – gyvulininkystė ir augalininkystė: auginame grūdus, turime apie 250 galvijų, kurių beveik pusė yra melžiamų.
Tai, kad esame mišrus ūkis, mums leidžia diversifikuoti savo pajamas ir sumažinti priklausomybę nuo vienos ūkio šakos, kai vieni metai būna sėkmingesni vienai, o kiti – kitai. Taip pat tai suteikia galimybę išlaikyti savo ūkio darbuotojus, pasiūlant jiems darbą ištisus metus ir konkurencingą darbo atlygį.
– Su kokiomis problemomis susidūrėte COVID-19 pandemijos akivaizdoje?
– Pavasarį paskelbus karantiną didžiausias mus užklupęs iššūkis buvo kritusios pieno supirkimo kainos – tuomet jos sumažėjo 25–30 proc. Akivaizdu, kad tai turėjo didelės įtakos mūsų pajamoms, kurios irgi smarkiai sumažėjo. O būtent pavasarį ūkiui yra reikalingos didžiausios investicijos – perkamos trąšos, pašarų atsargos, kuras ir kiti būtini resursai ūkio veiklai vykdyti.
Džiaugiamės, kad tiekėjai sutiko atidėti mokėjimus, tačiau pajamų srautai taip greitai neatsistatė, o mokėjimus už įsigytas prekes jau reikėjo atlikti. Todėl ieškojome sprendimų, nes vykdydami veiklą esame atsakingi ne tik už savo ūkį ir šeimą, bet ir už mūsų ūkyje dirbančių žmonių šeimas – nuo ūkio situacijos priklauso ir jų pajamos, jų šeimų gyvenimai.
„Vykdydami veiklą esame atsakingi ne tik už savo ūkį ir šeimą, bet ir už mūsų ūkyje dirbančių žmonių šeimas.“
– Iš kur sužinojote apie Žemės ūkio paskolų garantijų fondo teikiamas lengvatines paskolas ir kaip vyko visas procesas?
– Apie finansinę priemonę nuo COVID-19 nukentėjusiems ūkininkams ir ūkiams sužinojome iš kredito unijos „Germanto lobis“ darbuotojų – jie pasiūlė pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis ir vėliau mums geranoriškai pagelbėjo.
Kadangi visada atsakingai tvarkome savo apskaitą, ruošiame balanso ataskaitas kas ketvirtį – buvo gana paprasta pateikti visus reikalingus dokumentus ir duomenis. Labai gerai, kad tiek kredito įstaigai, tiek ŽŪPGF reikia pateikti tuos pačius dokumentus – tai labai palengvina procesą, neapkrauna mūsų papildomais pildymais.
Su ŽŪPGF priemonėmis susiduriame jau ne pirmą kartą ir galime patvirtinti, kad tai yra labai geras mechanizmas, padedantis ūkiams. Ši pagalba itin svarbi veiklos pradžioje, kuomet ūkis dar tik kuriasi ir neturi pakankamai turto užstatui garantuoti – mes patys tuomet pasinaudojome garantijų teikimo paslaugomis.
– Kaip gautos paskolos lėšos pagelbėjo Jūsų ūkiui?
– Gautos lėšos mums pagelbėjo laiku atsiskaityti su tiekėjais, sureguliavo situaciją dėl kritusių pajamų srautų. Nors pieno supirkimo kainos jau po truputį atsistato, tačiau jos dar nesiekia iki pavasario karantino buvusio lygio. Žinoma, geras grūdų derlius ir už jį gautos pajamos mums padėjo atsigauti – tačiau lengvatinės paskolos lėšos buvo kritiškai reikalingos tuo metu, kada jų labiausiai trūko.
„Gautos lėšos mums pagelbėjo laiku atsiskaityti su tiekėjais, sureguliavo situaciją dėl kritusių pajamų srautų.“
– Kokias matote savo ūkio perspektyvas ateityje?
– Reikia suprasti, kad žemės ūkis – ilgalaikė veikla. Po sudėtingų prieš tai buvusių poros metų ir šių metų pavasario, 2020 m. antra metų pusė žemės ūkiui buvo gera. Turime gerą grūdų derlių, grūdų rinkoje jaučiamas pakilimas, panašu, kad dabartinės sąlygos pasėliams kol kas irgi yra palankios. Tad ilgalaikėje perspektyvoje su optimizmu žvelgiame į ateitį, jeigu gamta neiškrės pokštų.
Taip, dabartinis karantinas irgi turi tam tikrą įtaką, tačiau daugiausiai tai liečia sulėtėjusią tam tikrų resursų tiekimo logistiką. Pavyzdžiui, technikos detalės keliauja kur kas ilgiau. Ir, žinoma, higienos, dezinfekcijos ir saugaus atstumo reikalavimų laikymasis tapo kur kas svarbesnis – tačiau tai yra techniniai ir nesunkiai įgyvendinami dalykai.
– Ką patartumėte kitiems ūkiams, susidūrusiems su panašiomis problemomis?
– Visų pirma, į žemės ūkio veiklos vykdymą reikia žiūrėti šiek tiek labiau iš verslo perspektyvos. Labai svarbu ne tik profesionali ūkinė veikla, bet ir tinkamas finansų valdymas. Tai reiškia, kad šiuolaikinis ūkininkavimas sunkiai įmanomas be investicijų skolintomis lėšomis ar kitų finansinių instrumentų įgyvendinimo.
Patarčiau atsikratyti baimės įgyvendinti ūkio plėtrą skolintomis lėšomis. Jeigu ūkininkas nukentėjo nuo pandemijos – tuomet šios lengvatinės paskolos yra puikus sprendimas. Jeigu ūkininkas pradeda veiklą – tuomet jis gali rasti kitų finansavimo galimybių ir pasinaudoti ŽŪPGF teikiamomis garantijomis. Sprendimą galima rasti visada – reikia jo tiesiog ieškoti.
„Sprendimą galima rasti visada – reikia jo tiesiog ieškoti.“
– Dėkojame Jums už pokalbį.
Finansinė priemonė įgyvendinama pagal schemą, patvirtintą 2020 m. liepos 16 d. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Nr. 3D-539 „Dėl skatinamosios finansinės priemonės „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ schemos patvirtinimo“ su vėlesniais pakeitimais ir papildymais.